четвер, 12 листопада 2015 р.

КОНСПЕКТ


ТЕМАПризначення, будова частин і механізмів автомата, приладдя і патронів.       


МЕТА:   -  навчити учнів основ вогневої підготовки
                -  розвивати навики та вміння необхідні майбутнім         військовослужбовцям
                -  виховувати повагу до військової служби,дисциплінованість, патріотизм   


ОБЛАДНАННЯ:   підручники, плакати, макет масово-габаритний А К.


Перебіг уроку

І.         Організація класу:  шикування в одну шеренгу, вітання з учнями, виконання гімну України, перекличка, відпрацювання стройових прийомів.

ІІ.   Повідомлення теми та мети уроку: Призначення, будова частин і механізмів автомата, приладдя і патронів
       -  навчити учнів основ вогневої підготовки
       -  розвивати навики та вміння необхідні майбутнім  військовослужбовцям
       -  виховувати повагу до військової служби,дисциплінованість, патріотизм   

ІІІ.     Опрацювання матеріалу:
Основним методом викладення нового матеріалу є показ з поясненням. При вивченні автомата поряд з навчальними зразками зброї широко використовуються наявні стенди та плакати, а при можливості й технічні засоби навчання. Загальна будова автомата і призначення частин та механізмів вивчаються на розібраному зразку зброї.
         При вивченні порядку розбирання та збирання автомата керівник пояснює для чого воно застосовується й викладає основні правила розбирання і збирання зброї. Після цього він проводить швидкий й чіткий показ розбирання та збирання автомата, викликаючи прагнення у курсантів добитись таких же чітких дій зі зброєю. Спочатку керівник називає, що потрібно зробити в порядку черговості розбирання, показує та пояснює, як потрібно здійснювати прийом. Після закінчення показу наказує одному з учнів повторити дії . Коли відокремлено ту чи іншу деталь керівник вказує куди і як їх покласти. У процесі проведення розбирання звертати увагу на правильне положення рук і зброї при відокремленні кожної частини.
        Таким же методом навчають збиранню зброї.


ПРИЗНАЧЕННЯ АВТОМАТА.
5,45 мм автомат Калашникова АК-74 - індивідуальна зброя, призначена для знищення живої сили і враження вогневих засобів противника

Автоматична дія автомата (принцип дії автоматики) основана на використанні енергії порохових газів, які відводяться через отвір з каналу ствола в газову камеру.

Для стрільби і спостереження  в нічних умовах  до автомата АК74 приєднується нічний стрілецький приціл універсальний модернізований (НСПУМ).

З автомата ведеться автоматичний або одиночний вогонь. Автоматичний вогонь є основним видом вогню; він ведеться короткими (до 5 пострілів) і довгими (до 10 пострілів чергами й безперервно. Подавання патронів при стрільбі проводиться з коробчатого магазина ємністю 30 патронів.

 ТАКТИКО-ТЕХНІЧНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ АК-74
Прицільна дальність стрільби у автомата-1000 м
         Найбільш дійсний вогонь:
- по наземним цілям - до 500 м;
- по літакам, парашутистам - до 500 м;
         Дальність прямого пострілу:
- по грудній фігурі - 440 м;
- по бігучій фігурі - 625 м;
         Темп стрільби: - біля 600 пострілів в хв.
         Бойова швидкострільність:
а) при стрільбі чергами: до 100 п/хв.
б)при стрільбі одиночними пострілами: - до 40 п/хв.
Вага автомата без багнет-ножа із спорядженими набоями, пластмасовим магазином - 3,6 кг.
Вага багнет-ножа з ножнами - 400 г.


 ЗАГАЛЬНА БУДОВА.
Автомат складається з наступних основних частин і механізмів:
-                    ствол зі ствольною коробкою і кришкою ствольної коробки, з ударно-спусковим механізмом, прицільним пристроєм, складним прикладом і пістолетною рукояткою;
-                    полум’ягасник;
-                    затворна рама з газовим поршнем;
-                    затвор;
-                    зворотний механізм;
-                    газова трубка зі ствольною накладкою;
-                    цівка;
-                    магазин;
-                    ремінь.

 Призначення основних частин і механізмів АК-74.
·     СТВОЛ  -   служить для направлення польоту кулі.
·     ПОЛУМ‛ЯГАСНИК – служить для зменшення величини звуку та полум’я при пострілі.
·     ГАЗОВА КАМЕРА  – служить для направлення порохових газів із                      ствола на газовий поршень затворної рами.
·     З‛ЄДНУВАЛЬНА МУФТА – служить для приєднання цівки до автомата.
·     СТВОЛЬНА КОРОБКА – служить для з”єднання частин і механізмів автомата, для забезпечення замикання каналу ствола затвором і запирання затвора.
·     ПРИЦІЛЬНИЙ ПРИСТРІЙ  – служить для наведення автомата при стрільбі по цілях на різні відстані.
·     КРИШКА СТВОЛЬНОЇ КОРОБКИ – запобігає забрудненню частин та механізмів, поміщених у ствольній коробці.
·     ПРИКЛАД І ПІСТОЛЕТНА РУКОЯТКА – служать для зручності дій  з автоматом при стрільбі.
·     ЗАТВОРНА РАМА З ГАЗОВИМ ПОРШНЕМ  служить для приведення в дію затвора й ударно-спускового механізму.
·     ЗАТВОР  – служить для досилання патрона у патронник, запирання каналу ствола, розбивання капсуля й витягування з патронника гільзи (патрона).
·     ЗВОРОТНИЙ МЕХАНІЗМ  – призначений для повернення затворної рами з затвором у переднє положення.
·     ГАЗОВА ТРУБКА З СТВОЛЬНОЮ НАКЛАДКОЮ служить:
газова трубка – для направлення руху газового поршня;
ствольна накладка – для запобігання від опіків рук стріляючого при стрільбі.
·     УДАРНО-СПУСКОВИЙ МЕХАНІЗМ – призначений для спуску курка з бойового зводу або зводу автоспуску, нанесення удару по ударнику, забезпечення ведення автоматичного чи одиночного вогню, припинення стрільби, для попередження пострілів при незакритому затворі та для постановки автомата на запобіжник;
·     курок з бойовою пружиною - для нанесення удару по ударнику;
·     обмежувач повороту курка обмежує поворот курка назад та запобігає від удару курка по спусковому гачку;
·     спусковий гачок - для утримання курка на бойовому зводі і для спуску курка;
·     шептало одиночного вогню – для утримання курка після пострілу в крайньому задньому положенні, якщо при веденні одиночного вогню спусковий гачок не був відпущений;
·     автоспуск - для автоматичного звільнення курка зі зводу автоспуску при стрільбі чергами, а також для попередження спуска курка при незапертому каналі ствола;
·     перевідник - для постановки автомата на автоматичний чи одиночний вогонь, а також на запобіжник.
·     ЦІВКА  – для зручності дій та для запобігання від опіків при стрільбі.
·     МАГАЗИН -  служить для розміщення патронів та подачі їх у ствольну коробку.


 ПОРЯДОК НЕПОВНОГО РОЗБИРАННЯ І ЗБИРАННЯ АВТОМАТА

 Розбирання автомата може бути повним і неповним;
-                     неповне – для чищення, змащування і огляду автомата;
-                     повне – для чищення при сильному забрудненні автомата, після перебування його під дощем або в снігу та при ремонті. Зайве часте розбирання автомата шкідливе, тому що прискорює зношування частин і механізмів.

 Розбирання і збирання автомата проводити на столі або чистій підстилці; частини і механізми класти в порядку розбирання, поводитися з ними обережно, не класти одну частину на іншу і не застосовувати зайвих зусиль і різких ударів. При збиранні автомата звіряти номери на його частинах; у кожного автомата номеру на ствольній коробці  повинні співпадати номери на затворній рамі, затворі і інших частинах, що від’єднуються та мають номер.
Навчання розбиранню і збиранню на бойових автоматах допускається лише у виключних випадках і з дотриманням виняткової обережності при роботі з частинами і механізмами.

ПОРЯДОК НЕПОВНОГО РОЗБИРАННЯ АВТОМАТА.
1. Відокремити магазин: притримуючи автомат лівою рукою за шийку приклада чи цівку, правою рукою охопити магазин, натиснути великим пальцем за защіпку (мал.4), подати нижню частину магазина вперед і відокремити його. Після цього перевірити, чи немає патрона в патроннику, для цього опустити перевідник вниз, встановивши його в положенні “АВ” чи “ОД”; відвести рукоятку затворної рами і спустити курок з бойового зводу.
2. Відокремити полум’ягасник. Утопити викруткою фіксатор полум’ягасника й відгвинтити полум’ягасник з різьбового виступу основи мушки (зі ствола), обертаючи його проти ходу годинникової стрілки (мал. 5). У випадку забрудненого згвинчування полум’ягасника допускається відгвинчення його за допомогою шомпола, вставленого у виїмки полум’ягасника.
3. Відкрити кришку ствольної коробки. Лівою рукою охопити передню частину приклада, великим пальцем цієї руки натиснути на виступ направляючого стержня зворотного механізму, правою рукою при підняти вверх задню частину кришки ствольної коробки (мал. 6) і повернути до упору обмежувач кута повороту кришки в опорні площини основи для кріплення газової трубки й кришки ствольної коробки.
4. Відокремити зворотний механізм. Притримуючи автомат лівою рукою за передню частину приклада, правою рукою подати вперед направляючий стержень зворотного механізму до виходу його п’ятки із повздовжнього пазу ствольної коробки, припідняти задній кінець направляючого стержня (мал. 7) і вийняти зворотний механізм із каналу затворної рами.
5. Відокремити затворну раму із затвором. Продовжуючи підтримувати автомат лівою рукою, правою рукою відвести затворну раму назад до кінця, припідняти її разом із затвором і відокремити її від ствольної коробки (мал. 8).
6. Відокремити затвор від затворної рами. Взяти затворну раму в ліву руку затвором вверх, правою рукою відвести затвор назад, повернути його так, щоб ведучий виступ затвору вийшов із фігурного виступу затворної рами (мал. 9) і вивести затвор вперед.
7. Відокремити газову трубку зі ствольною накладкою. Підтримуючи автомат лівою рукою, правою припідняти задню частину газової трубки і зняти газову трубку зі ствольною накладкою з патрубка камори.

ПОРЯДОК ЗБИРАННЯ АВТОМАТА ПІСЛЯ НЕПОВНОГО РОЗБИРАННЯ
1. Приєднати трубку зі ствольною накладкою. Притримуючи автомат лівою рукою, правою насунути газову трубку переднім кінцем на патрубок газової камери і притиснути задній кінець ствольної накладки до ствола.
2. Приєднати затвор до затворної рами. Взяти затворну раму в ліву руку, а затвор в праву і встановити затвор циліндричною частиною в канал рами, повернути затвор так, щоб його ведучий виступ увійшов у фігурний виріз затворної рами і просунути затвор вперед.
3. Приєднати затворну раму із затвором до ствольної коробки. Взяти затворну раму в праву руку, так, щоб затвор утримувався великим пальцем в передньому положенні. Лівою рукою охопити шийку приклада, правою ввести газовий поршень в отвір основи для кріплення газової трубки і кришки ствольної коробки й просунути затворну раму вперед настільки, щоб відгини ствольної коробки ввійшли в пази затворної рами, невеликим зусиллям притиснути її до ствольної коробки і просунути вперед.
4. Приєднати зворотний механізм. Правою рукою ввести затворний механізм в канал затворної рами, стискуючи затворну пружину, подати направляючий стержень вперед і опустивши трохи до низу, ввести його п‛яту в повздовжній паз ствольної коробки.
5. Спустити курок з бойового зводу і поставити на запобіжник. Натиснути на спусковий гачок і підняти перевідник в крайнє верхнє положення.
6. Приєднати полум’ягасник. Утопити викруткою фіксатор полум’ягасника й нагвинтити полум’ягасник на різьбовий виступ основи мушки (на ствол), обертаючи його по ходу годинникової стрілки до моменту утоплення та входу фіксатора у виїмку для фіксатора полум’ягасника.
7. Приєднати магазин до автомата. Притримуючи лівою рукою за шийку приклада і цівку, правою рукою ввести в вікно ствольної коробки зачіп магазина і повернути магазин на себе так, щоб защіпка заскочила в опорний виступ магазина.

ДО КОМПЛЕКТУ АВТОМАТА ВХОДЯТЬ:
§  чохол для автомата;
§  приладдя;
§  три запасних магазини;
§  чотири обойми;
§  перехідник;
§  сумка для перенесення магазинів;
§  В комплект автомата з нічним прицілом входить також нічний стрілецький приціл універсальний модернізований (НСПУМ).

ПРИЛАДДЯ – служить для розбирання, збирання, чистки, змащування автомата і прискореного спорядження магазина патронами.

 БУДОВА 5,45 ММ ПАТРОНА
Для стрільби з автомата використовуються патрони зі звичайними (зі сталевим сердечником) і трасуючими кулями.
БОЙОВИЙ ПАТРОН  – складається із кулі, гільзи, порохового заряду й капсуля. 5,45 мм. Патрони випускаються з звичайними і трасуючими кулями. Головна частина трасуючої кулі пофарбована в зелений колір. Для імітування стрільб застосовуються холості (з пластмасовою імітацією кулі) патрони, стрільба якими ведеться з залученням спеціальної втулки.
ГІЛЬЗА – служить для з‛єднання всіх частин патрону, захищення порохового заряду від зовнішнього впливу і для усунення прориву порохових газів в сторону затвору.
ПОРОХОВИЙ ЗАРЯД – служить для повідомлення кулі поступального руху; він складається із пороху сферичного зернення.
КАПСУЛЬ – служить для запалення порохового заряду.
ЗВИЧАЙНА КУЛЯ  – призначена для ураження живої сили противника, розташованої відкрито і за перешкодами, пробиваємими кулею. Звичайна куля складається із стальної, покритої томпаком оболонки і стального сердечника. Між оболонкою і сердечником є свинцева рубашка.
ТРАСУЮЧА КУЛЯ – призначена для ураження живої сили противника і, крім того, для коректування вогню і цілевказівки. В оболонці трасуючої кулі в головній частині розміщено сердечник, а в донній – шашка пресованого трасуючого состава. Під час пострілу полум‛я від порохового заряду запалює трасуючий состав, який при польоті кулі дає світящийся слід.


IV .    Закріплення вивченого матеріалу: Повторення будови та призначення АК, частин і механізмів . Для закріплення знань та навичок; після відпрацювання навчальних питань провести перевірку  практичного засвоєння вивченого матеріалу шляхом вибіркового опитування різних учнів.  При цьому вказуються виявлені помилки.      

V.     Підсумок уроку: Наголошення на необхідності і важливості вивчення даної теми. Відповідь на запитання учнів по темі уроку.

VІ.    Оцінювання за урок: Виставлення оцінок за домашнє завдання та урок, при цьому обґрунтовуючи їх.  


VІІ.    Домашнє завдання: Прочитати 90-93 сторінки підручника, вивчити призначення частин і механізмів. Для бажаючих отримати більш поглибленні знання та вищу оцінку провести порівняльну характеристику тактико-технічних характеристик АК з аналогічним озброєнням армій світу.

1 коментар: